

Почти целият градски транспорт в София спря в 4 часа тази сутрин. Не се движат тролеи, трамваи и автобуси. Върви само метрото.
Протестът е под надслов „Достоен труд – достойно заплащане! Без транспорт няма икономика!“.
Заради транспортната блокада кметът на София Васил Терзиев обяви днешния ден за неучебен. Яслите и детските градини в столицата работят.

По предварителна информаця транспорт да няма до 12 часа на обяд, но синдикатите казват, че блокадата може да продължи и по-дълго.
Рано тази сутрин общо 11 столични депа и гаражи на градския транспорт в София не започнаха работа.
Протестът е организиран от Федерациите на транспортните синдикати към КНСБ и КТ „Подкрепа“. Те настояват за увеличение на заплатите – 400 лв. тази година, 500 лв. – през следващата и 600 лв. през 2027 година.
Кметът на София Васил Терзиев обяви, че може заплатите в градския транспорт тази година да бъдат увеличени само с 5%, което е със 100 лева на човек. Според Терзиев, за да бъдат изпълнени исканията на протестиращите е необходима финансова помощ от държавата.
„Ще продължаваме да си говорим и да търсим решение, но как да решим проблема, щом няма пари“, коментира Васил Терзиев. От Министерството на финансите отговарят, че изпълняват ангажиментите за компенсиране на безплатните и намалени пътувания (такива са тези на ученици, студенти и пенсионери, например), а за заплатите отговаря кметът на общината.

От Федерацията на транспортните синдикати(ФТС) към КНСБ и Федерацията на транспортните работници към Конфедерацията на труда „Подкрепа“ настояват за спешно отпускане на допълнителен финансов ресурс от държавния бюджет в размер на 40,7 млн. лв. Оттам очакват 29 млн. лв. за столичния градски транспорт, 6,5 млн. лв. за градския транспорт във Варна, 0,7 млн. лв. за този в Русе и 4,5 млн. лв. за Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“, информират от КНСБ, цитирани от Българската телеграфна агенция.
Утре в 12 часа предстои протест за достойно заплащане на работещите в обществените медии.
Zaistinata.com