
Екзит половете от президентските избори в Румъния показват, че прозападният центристски кандидат Никушор Дан е на път към изненадваща победа над десния популист консерватора Джордже Симион.

Симион и неговият съперник, който в момента е кмет на Букурещ, се изправиха един срещу друг във втория тур на президентските избори. Предварителните резултати сочат, че Дан води убедително с 54,9% от гласовете, а Симион има 45,1%, въпреки че той отхвърли очевидната си загуба преди излизането на крайните резултати.
Гласуването започна в 7:00 ч. и приключи в 21:00 ч. местно време. Последните избори в Румъния бяха анулирани преди шест месеца, след като най-висшият съд в страната постанови, че водещият кандидат Калин Джорджеску трябва да бъде дисквалифициран поради намеса в изборите от страна на Русия.
Въпреки това всички опции все още са в играта поради прогнозния характер на екзитполовете и безпрецедентните гласове на диаспората, които не са взети предвид в тези прогнози и следователно все още могат да решат надпреварата, в която гласуваха над 11 милиона румънци (64% избирателна активност).
Avangarde прогнозира, че Дан ще спечели 54,9 % от гласовете, а Симион – 45,0 %, докато Curs прогнозира, че Дан ще спечели 54,10 %, а Симион – 45,9 %. Границата на грешката е 2 %.
активност в Румъния е 64,7%.
Участието в днешния вот превиши това на втория кръг на президентските избори през 2014 г., когато избирателната активност беше 64,1%, припомни телевизия Диджи 24.
17 988 218 души имаха право на глас на днешните избори.
Броят на румънците с адрес в чужбина, които имат право на глас, е 1 016 327 души.
В първия тур по-рано този месец 38-годишният Симион, основател на дясната партия „Съюз за единство на румънците“ (AUR), взе 40,96% от гласовете, с почти 20 пункта пред Дан, който беше на второ място.

Хиляди хора се събраха тази вечер пред щаба на независимия кандидат за президент на Румъния и настоящ кмет на Букурещ Никушор Дан, разположен на булевард “Кралица Елизабета”38, в близост до сградата на общината.
Някои от тях развяват знамената на Румъния и Европейския съюз, други носят тениски с надпис “Не беше лесно, но спечели Никушор” и скандират името му и „Имаме президент“, видя на място БТА.
Тълпата стана още по-оживена, когато на балкона на сградата, където е щабът на Никушор Дан, излезе той самият. Независимият кандидат за президент на Румъния развя знамето на Европейския съюз.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен поздрави „сърдечно“ Никушор Дан за победата му на президентските избори в Румъния и приветства избора на неговите сънародници в полза на „една силна Европа“, предаде АФП.
„Румънците масово отидоха до урните. Те избраха обещанието за отворена и просперираща Румъния в една силна Европа“, написа тя в мрежата Екс.
Премиерът на Полша Доналд Туск също поздрави кмета на Букурещ за победата. „Поздравления за Никушор Дан! Да живее свободна Румъния!“, написа той в профила си в Екс.
Френският президент Еманюел Макрон също приветства победата на проевропейския кандидат за президент на Румъния, съобщава телевизия Диджи 24.
„Въпреки многобройните опити за манипулация, тази вечер румънският народ избра демокрацията, върховенството на закона и Европейския съюз“, написа той в Екс в неделя вечерта.
„Франция ще бъде с вас, за да засилим партньорството си и да работим заедно за една по-силна, по-суверенна и по-независима Европа“, добави Макрон. Посланието на френския президент е написано на румънски език, отбелязва телевизията.
На свой ред украинският президент Володимир Зеленски поздрави Дан за „историческата му победа“ на президентските избори в Румъния, предаде Ройтерс.
„За Украйна – като съсед и приятел – е важно да има в лицето на Румъния надежден партньор“, написа Зеленски в публикация в Екс. „И ние сме уверени, че ще имаме. Работейки заедно, ние можем да подсилим както нашите страни, така и Европа“.
Преди това президентката на Молдова Мая Санду също честити победата на проевропейския независим кандидат.
„Поздравления, Румъния! Поздравления, Никушор Дан! Румъния и Република Молдова вървят заедно, с увереност, по европейския път. Република Молдова и Румъния разчитат една на друга – в добри и лоши времена“, написа Мая Санду на официалния си профил във Фейсбук.
Според неокончателни данни след преброяването на 98,19 процента от гласовете настоящият кмет на Букурещ печели с около 54 процента от гласовете балотажа срещу лидера на крайнодясната опозиционна партия Алианс за обединение на румънците (АУР) Джордже Симион, който е определян от западните медии като „евроскептик“ и категорично се противопоставя на оказването на военна помощ на Украйна.
Източник БТА, Frontline Monitor, Euronews
Bnews.bg